
Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup książki jako zabawki dla dziecka. To bardzo budujące. Lektury pozytywnie wpływają na rozwój maluszka. Pod warunkiem jednak, że są dopasowane do jego wieku i odpowiadają jego aktualnym potrzebom. Dlatego przygotowałam dla Was krótki poradnik jak wybierać książki w pierwszych latach życia dziecka.
Książki dla niemowlaka
Dziecko w pierwszych dniach swojego życia musi przystosować się do nowego otoczenia i wtedy potrzeba mu wyłącznie uwagi, bliskości, czułości i miłości rodziców. W kolejnych dniach i miesiącach zaczyna odkrywać otaczający go świat. Poznaje kształty, dostrzega i rozpoznaje nowe kolory, a także chętnie poznaje nowe faktury. Aby dobrać odpowiednią dla takiego maluszka książkę, warto zadać sobie pytanie co widzi niemowlę? Dziecko w momencie narodzin ma ostrość widzenia jedynie na poziomie około 10%, co oznacza, że patrzy na świat przez gęstą mgłę. Najlepiej widzi na odległość 20-30 centymetrów, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi odległość od piersi do twarzy mamy. W pierwszym miesiącu widzi tylko zestawienia kontrastowe i bardzo duże, dlatego warto sięgnąć po książeczki kontrastowe, z dużymi ilustracjami i wzorami. Pod koniec pierwszego miesiąca dzieci zaczynają dostrzegać kolor czerwony, później kolejno zielony, żółty i niebieski.
Już pod koniec pierwszego miesiąca życia warto zacząć stymulować wzrok naszego dziecka. Idealnym wyborem będą książki sensoryczne, które pobudzają zmysły malucha – wzroku ale też integrację ze słuchem, czuciem i równowagą. W tego typu książkach znajdziemy elementy szeleszczące, a także wstążki, sznureczki i lusterka. Dla odrobinkę starszych dzieci, które potrafi już samodzielnie trzymać książeczkę, najlepsze będą takie książki sensoryczne, które mają różnego typu materiały – miękkie, śliskie czy szorstkie, dzięki którym maluch przez dotyk będzie mógł poznać nowe faktury.
W Kuleczce znaleźć można wiele książeczek, które odpowiadają potrzebom niemowlaka. Warto je uwzględnić tworząc listę pierwszych zabawek czy prezentów. Wspólne oglądanie książek kontrastowych od pierwszych miesięcy życia pomaga dziecku w nauce koncentracji, dzięki czemu dochodzi do szybkiego rozwoju mózgu dziecka.
Zobacz książeczki oraz zabawki kontrastowe i sensoryczne
Książki dla roczniaka i dwulatka
Maluchy w wieku od roku do dwóch lat odczuwają bardzo dużą potrzebę samodzielności. Wszystko chcą robić wedle swojego pomysłu, a najlepiej robić to po prostu same bez ingerencji rodzica. Dlatego bardzo ważne jest, aby książki dla dzieci w tym wieku były odpowiednio duże, miały grube strony, a ilustracje były wyraźne. Dzięki temu przeglądanie takiej książeczki będzie łatwe i wygodne dla najmłodszych.
Takie rozwiązania nie będą także powodować niepotrzebnej frustracji czy złości u malucha, która jak wielu rodziców wie, u dzieci w tym wieku jest dość częstą emocją. Dla dwulatków warto również wybrać książeczki sensoryczne, jednak o wyższym stopniu zaawansowania niż te dla niemowląt.
Jeśli nasz maluch po samodzielnej eksploracji świata potrzebuje chwil czułości z rodzicami, to warto sięgnąć po książki, które oprócz uroczych wierszyków mają wskazówki do interakcji z dzieckiem. Zachęcają do bliskości i wspólnego czytania.
Zobacz książeczki dla dwulatka
Książki dla przedszkolaka
Gdy dziecko ma już 3 i więcej lat należy skupić się na jego dalszym rozwoju, edukacji oraz pobudzeniu kreatywności. Z tego powodu wybierając książkę dla przedszkolaka należy postawić na dłuższe historyjki czy naukę języków.
Warto sięgać także po książki edukacyjne z wartościowym morałem i dobrymi wartościami kształtującymi charakter przedszkolaka. Świetne będą również proste rymowanki, które dziecko będzie mogło powtarzać ćwicząc przy tym pamięć czy wydrapywanki oraz kolorowanki uczące precyzji i skupienia. Z własnego doświadczenia wiem też, że świetną zabawę gwarantują książki z naklejkami.
Zajrzyj do działu książki i wybierz coś dla swojego dziecka, a może i dla siebie?


