Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? 0
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Mleko matki, jego skład, jak i wartości odżywcze zmieniają się wraz z rozwojem dziecka. Dzięki temu w każdym okresie dzieciństwa jest ono odpowiednie dla malucha. Jednak przychodzi taki moment, że kobieta (czasem też dziecko) uznaje, że czas karmienia piersią dobiegł końca. Jak odstawić dziecko od piersi? Zapraszam do lektury!

Odstawienie od piersi jest indywidualną decyzją matki oraz jej dziecka. Jednak różnorodne informacje i badania dają szereg podpowiedzi, które pomogą podjąć tę, często trudną, decyzję.

 

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Nie ma odgórnie ustalonego wieku, czy momentu rozwoju, w jakim powinno odstawić się dziecko od piersi. Badania wskazują, że gdybyśmy chciały zaczekać na samoodstawienie się dziecka, to ten moment nastąpiłby na pewno. Jednak wydarzyłby się on między 2 a… 7 rokiem życia.

Dlatego próbę odstawienia dziecka od piersi należy podjąć w odpowiednim dla siebie momencie. Może to się wiązać z powrotem do pracy mamy czy pójściem do przedszkola dziecka. Powodem odstawienia może być także samopoczucie fizyczne i psychiczne matki, na które wpływ ma karmienie piersią. Niezależnie jednak od przyczyny podjęcia tej decyzji warto znać kilka granicznych momentów.

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmienie wyłącznie piersią trwało minimum 6 miesięcy. Po tym czasie należy rozszerzyć dietę niemowlaka o stałe pokarmy. Nie oznacza to jednak, że trzeba odstawić dziecko od piersi. WHO zaleca karmienie przynajmniej do 2 roku życia dziecka, jeśli jest to w zgodzie z matką i dzieckiem.

 

Jak odstawić dziecko od piersi?

Odstawienie dziecka od piersi nie jest łatwym zadaniem, zarówno dla malucha, jak i mamy. Dlatego zachęcam, aby podejść do tego procesu w przemyślany i łagodny sposób. Według mnie dobrą metodą ostawienia dziecka od piersi jest stopniowe, tak zwane planowane odstawienie. Polega ono na likwidowaniu jednego karmienia co kilka dni. Zacząć należy od tego najmniej istotnego, np. popołudniowego. Z kolei najważniejsze z perspektywy dziecka, karmienie takie jak np. to przed snem, wyeliminować należy jako ostatnie. Jest to najbardziej naturalny sposób ostawienia, który pozwala przywyknąć do nowej sytuacji mamie i dziecku.

 

Co po odstawieniu piersi?

Ssanie piersi to nie tylko sposób pożywienia dla dziecka. To także zapewnienie pieszczoty, poczucia bliskości, ukojenia, wyciszenia i zabawa integrująca maluszka z mamą. Dlatego odstawiając dziecko od piersi, warto pomyśleć o wprowadzeniu innego rytuału zapewniającego przedłużenie bliskiej relacji wypracowanej również dzięki karmieniu piersią. Przykładowo, takim rytuałem może być wieczorne śpiewanie kołysanek, przytulanie, poranne wygłupy w łóżku, czytanie książeczek. To także dobra okazja do większego zaangażowania taty, który po odstawieniu ma okazję okazać czułość na takim samym poziomie jak mama. Wprowadzenie takich zwyczajów, pomoże dziecku w procesie odstawiania od piersi i wzmocni więź z rodzicami.

 

Jak Wam poszło odstawienie od piersi? Podzielcie się swoimi doświadczeniami i wskazówkami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl